Bajkoczytania czas!

 

W  październiku rozpoczęliśmy w oddziale zerówki  nasze wspólne głośne bajkoczytanie, które jest wydarzeniem zainspirowanym inicjatywą  “Cała Polska czyta dzieciom” promującą czytanie dzieciom książek zgodnie z dewizą: “czytaj dziecku 20 minut dziennie – codziennie”. Wiadomo, że w różnorodne akcje czytelnicze w środowiskach lokalnych włączają się politycy, aktorzy i inne znane osobistości jednak u nas prym wiodą nasi rodzice – a przede wszystkim kochane Mamy. Raz w tygodniu spotykamy się w naszej grupie i czytamy przeróżne bajkowe historie, które zaskakują, wzruszają, cieszą wszystkie dzieci.  Z całą pewnością nie trzeba nikogo przekonywać do zalet i korzyści płynących z tej formy czytania gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny. Korzyści  dla dziecka są przeogromne a dobrodziejstwo językowe i umysłowe które ściśle się łączą to wizytówka każdego człowieka.  Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny  i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. Głośne czytanie pomaga także w wyrobieniu niezwykle ważnej umiejętności umysłu, jaką jest WIEDZA. Zatem śpiesząc ta drogą   gośćmi głośnego czytania w zerówce były mamy:

  • pani Alicja – mama Igora w dniu 10X 2018 r odczytała z ,,Księgi najpiękniejszych bajek” dwie historie. Pierwsza bajka to ,,Królewna Śnieżka”. Jednak  na uwagę zasługuje pięknie ilustrowana bajka pt.,, Jaś i Małgosia”  z kolorowymi ilustracjami. Baśń ta  jak sami wiecie  wprowadza w magiczny świat dzieci, w którym dobro zwycięża zło, a bohaterowie są zdolni do największych poświęceń i wszystko może się wydarzyć..
  • pani Dorota – mama Zosi, która odczytała naszym podopiecznym  w dniu 15 X 2018 dwie bajkowe historie ,,Jak skrzat Jagódka misia z zającem pogodził ‘’ oraz znaną wszystkim uroczą bajkę o ,,Królewnie Śnieżce’’. Szczególnie polecamy krótką i ciepłą historię o Skrzacie. Sympatyczny i mądry skrzat pomaga swoim przyjaciołom, gdy ci znajdą się w tarapatach  z winy tchórza. Skrzat za pomocą tylko sobie znanych sztuczek próbował pogodzić skłócone zwierzaki. Jakiego podstępu użyje i czy ostatecznie osiągnie swój cel? Koniecznie przeczytajcie. Możemy tylko zdradzić że przyjaźń ma wielką wartość, a plotka i zazdrość to złe uczucia, które mogą prowadzić do kłopotów, a nawet tragedii.  Mądrze przeprowadzona rozmowa będzie okazją do wyjaśnienia dziecku, że każdy błąd da się naprawić i że wybaczać jest pięknie. Nawet komuś, kto skrzywdził nas świadomie. Dzieciaki łatwiej zrozumieją jak ważne jest, by pielęgnować dobre uczucia i dbać o dobro drugiej istoty. A przy okazji nauczą się, że nie zawsze warto wierzyć w to, co mówią inni, bo nie zawsze robią to w dobrej wierze.
  • pani Angelina -mama Klaudii w dniu 25 X 2018 odczyta także dwie urocze historie autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. To złota kolekcja bajek dla dzieci gdzie każdy tom bajek opracowany jest w trosce o wysoką kulturę słowa,  napisany poprawną polszczyzną i  opowiada wybraną historię bohatera, która w przyjemny sposób dostarcza dzieciom nauki o świecie i jest źródłem wielu emocji. ,,Auta 2. Wielka podróż dookoła świata „ szczególnie polecamy dla chłopców, którzy pasjonują się modelami aut. W tym przypadku poznajemy przygody znanego dzieciom z bajek animowanych – Zygzaka McQueen – który przemierza świat i dokumentuje rożne napotkane po drodze obiekty.  Z kolei dla dziewcząt polecamy bajkę – ,,Jej wysokość Zosia. Magiczny królik” oraz całą kolekcję przygód dziewczynki, która niespodziewanie zostaje księżniczką. Łatwo wyglądać po królewsku, ale królewskie maniery – to już zupełnie inna sprawa. Tym bardziej kiedy potrzeba ratować magicznego królika..

Serdecznie dziękujemy każdej Mamie z osobna za piękne bajkowe spotkania !

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

Szkoła Podstawowa im. ks. Bernarda Sychty

w Puzdrowie

Puzdrowo 32, 83-340 Sierakowice