Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY ZUZI DOKARMIAJĄ ZIMĄ PTAKI - Magdalena Pohoryło

Nikt nie lubi chłodu, mrozu, a taki czas właśnie ma miejsce. Dokarmianie ptaków rozpoczynamy późną jesienią a kończmy wczesną wiosną. Lekcja ta może  być miłym, edukacyjnym zajęciem, uwrażliwiającym na piękno przyrody. Daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nawet jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów. Jeżeli zdecydujemy się dokarmiać ptaki zimą, powinniśmy do tego podejść odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że ptaki w karmniku są narażone na różnego rodzaju ptasie choroby.  Bardzo ważne jest, aby miejsce, w którym karmimy ptaki było regularnie sprzątane. Pokarm niezjedzony usuwamy, gdyż zepsuty jest szkodliwy dla ptaków. Starajmy się sypać do karmnika tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany. Pamiętajmy, żeby nie podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy. Takim dokarmianiem wyrządzamy same szkody u naszych podopiecznych i powinniśmy być tego świadomi. Dlatego też uczniowie zerówki w dniu 24 XI odsłuchali uważnie bajkę dzięki której zaznajomili się – w jaki sposób można dokarmiać ptactwo. To Zuzia bohaterka utworu była inicjatorką ,,ptasiej stołówki” dzięki której wszyscy w przedszkolu włączyli się do działań.

Karma, jaką możemy wykorzystać to np.:

- mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa - powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,

- kasze,

- owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów,

- kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek,

- tłuszcz np. słonina - dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszczu można też zatopić ziarna słonecznika i nasiona innych roślin oleistych.

- gotowane warzywa, ziemniaki, buraki pastewne i kapusta – dla kaczek i łabędzi,

 - chleb, popularnie rzucany przez dzieci i osoby starsze, musi być suchy i pokrojony w małe, łatwe do przełknięcia przez ptaki kawałki,

- mile widziana jest także woda, o którą zimą ptakom nie jest łatwo.

Bądźmy konsekwentni. Jeżeli już zaczęliśmy dokarmianie to róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą przylatywać w to miejsce, w którym są dokarmiane z nadzieją, że coś zawsze tam znajdą.


SZKLANA GÓRA

W dniu 17XI 2017r uczniowie zerówki wysłuchali jednej z wielu polskich baśni autorstwa Liliany Fabisińskiej z ilustracjami Wojciecha Wejnera. Tym razem ten piękny tekst przybliżył naszym słuchaczom historię Książniczki zamkniętej na szczycie szklanej góry. Powodem zamknięcia we wieży okazał się brak posłuszeństwa księżniczki wobec króla –ojca, który rozkazał księżniczce poślubić wybranego przez Władce kandydata. Król wydał obwieszczenie, że kara będzie trwała tak długo dopóki córka nie zmądrzeje lub inny kandydat nieznany wejdzie na szczyt góry i uwolni ją z niewoli. Śmiałek otrzyma wówczas wory dukatów oraz zdobędzie rękę jej wysokości. Wielu próbowało zdobyć szczyt – rycerze i przybysze z dalekich krajów. Wszyscy ścigali się w pomysłach, ale niestety ześlizgiwali się po szklanych ścianach. U śmiałków i zuchwalców zabrakło sprytu, bystrego rozumu. Wśród licznych kandydatów pojawił się ubogi chłopak Lucek, który dzięki przytomnemu rozsądkowi i taktyce zdobył szklaną górę bardzo szybko. W jaki sposób? O tym musicie sami się dowiedzieć… Zdradzimy jedno – to bardzo słodka ,,strategia” a misie to uwielbiają. Konkluzja: Zatem warto nie poddawać się i pomyśleć co zrobić by osiągnąć sukces.


Piękne czytanie po kaszubsku - etap gminny

Fotorelacja


Wywiadówka

Wywiadówka 27 listopada 2017 r. Spotkanie ogólne dla wszystkich rodziców w pracowni o godz. 17.00, później spotkanie z wychowawcami.


Brawo Dominika!

Uczennicy klasy VII Dominice Bojanowskiej udało się wywalczyć I miejsce na V Powiatowym Konkursie „Piękno Słowa Czytanego”, który odbył się 22 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach.  W I etapie uczestnicy prezentowali  wybrany przez siebie fragment powieści Małgorzaty Musierowicz. Do II etapu komisja zakwalifikowała tych, którzy poradzili sobie najlepiej z interpretacją tekstu i właściwą intonacją. W tej części uczestnicy losowali nieznany wcześniej fragment powieściopisarki i po krótkim przygotowaniu prezentowali go komisji. Dominika wypadła znakomicie. Przewodnicząca komisji podkreślała, że laureatka czytała z wielką swobodą, dokonując ciekawej interpretacji i właściwie intonując. Dominika otrzymała statuetkę z tytułem „Bursztynowe Usta” oraz pamiątkową książkę i dyplom.

Dzień wcześniej Dominika i dwie uczennice naszej szkoły: Vanessa Stefańska i Oliwia Barlasz reprezentowały naszą szkołę na gminnym konkursie pięknego czytania w języku kaszubskim. Na 33 uczestników w kategorii klas IV-VII Dominika otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy Dominice kolejnych sukcesów i życzymy powodzenia w następnych zmaganiach, a pozostałych uczniów zachęcamy do podejmowania wyzwań i brania udziału w organizowanych w szkole konkursach. Już w najbliższą środę 29 listopada szkolny etap konkursu fraszek Ewy Warmowskiej.