Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Konkurs poezji polskiej- wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima w Mojuszu
Mamy zaszczyt poinformować wszystkich, iż w dniu 1 marca 2018 r odbędą się eliminacje I Gminnego konkursu recytatorskiego wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, którego organizatorem jest Punk Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Mojuszu. Z naszej placówki wytypowano z każdej grupy wiekowej ( 5 i 6 - latków ) po dwóch kandydatów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w zmaganiach recytatorskich na większym forum. Komisja oceni występy dzieci wg. następujących kryteriów: - dobór tekstu i pamięciowe opanowanie treści, - interpretację, dykcję i staranną wymowę, - intonację i ogólny wyraz artystyczny. I Gminny konkurs  recytatorski wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy objęty jest patronatem pana Tadeusza Kobieli – Wójta Gminy Sierakowice. A oto nasi kandydaci z utworami poetyckimi:
Oddział przedszkolny: Naila Płotka - ,,Na starganie” Jan Brzechwa oraz Stanisław Kulaszewicz ,,Kwoka” Jan Brzechwa.
Zerówka : Julia Sychta ,,Okulary” Julian Tuwim oraz Julita Labuda ,, Wrona i ser” Jan Brzechwa.

Trzymamy kciuki mocno i liczymy na zwycięstwo naszych podopiecznych.

M.H.


Warsztaty medyczne

Dnia 19. lutego w przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego z  KCM w Sierakowicach, Pana  Macieja Bigusa. Przedszkolaki i dzieci z klas I-III miały okazję utrwalić telefony alarmowe, dowiedziały się między innymi,  w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, w jaki  sposób wzywać pomoc, jak zachować się w przypadku oparzenia,  skaleczenia. Pan Maciej przywiózł do przedszkola bardzo dużo pomocy, żeby dzieci  mogły poćwiczyć  omawiane wypadki.  Dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do ratowania komuś życia. Dziękujemy Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Weronice Sychcie za zorganizowanie spotkania i serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Bigusowi  za tak fachowe i profesjonalne przybliżenie nam pracy ratownika medycznego.

A.W.


Pan Płatek Śniegu

W dniu 15 II 20218 r. w oddziale zerówki została odczytana kolejna bajka. Tym razem to śniegowa przygoda z bałwankiem, który został ulepiony przez dzieci w przedszkolu. Wystrojony w elementy garderoby  uśmiechał się co dzień do dzieci przychodzących i bawiących się na dworze. I nie było by nic w tym dziwnego i niepokojącego, gdyby nie to, że dzieci zauważyły na jego twarzy łzy. Zmartwione i poruszone sytuacją zapłakanego i o wiele chudszego bałwanka zaniepokojone zapytały o przyczynę jego ,,choroby”. Okazało się, że oznaką jego topnienia nie jest schorzenie, ale promyki słońca, które rozpuszczają śnieg, który zamieni się w wodę. Smutek czy radość ? Na pewno okazja do wyjaśnienia wielu zjawisk . Jak powstaje śnieg? Gdzie powstają płatki śniegu? Czy zależność temperatury ma wpływ na kształt sześcioramiennych gwiazdek? Jedno jest pewne że śnieg pojawi się na nowo gdy zawita zima. A teraz czas na przedwiośnie, które zbliża się do nas małymi krokami

M.H.


Bal nad bale w karnawale

W dniu 13 02 2018 r w oddziale przedszkolnym odbył się bal przebierańców.

Bale karnawałowe to tradycja, a więc w naszym przedszkolu nie mogło go zabraknąć.  Wczesnym rankiem pojawiły się w naszej sali dzieci w kolorowych strojach. Na parkiecie królowały księżniczki, motylek, biedronka, pszczółka, tygrysek, żyrafa, kotek, miś, Indianka,  wróżka, oraz piękny strój kaszubski - słowem sympatyczne towarzystwo. Chłopcy królowali w strojach:  policjanta, strażaka, kowboja, żółwia, spider mena, drakuli, piłkarza, Batmana i całe grono innych postaci.  Ten korowód znakomitych postaci bajkowych wprowadził nas w nastrój typowo karnawałowy. Po uroczystym przywitaniu dzieci  - rozpoczęło się  karnawałowe szaleństwo.  Wspólne pląsy, tańce z balonem i klockiem na głowie zrelaksował nasze pociechy. Każdy śmiało wyginał ciało w rytm muzyki, która zachęcała do ruchu w dowolny sposób. Mamy nadzieję, że  zdobyte przeżycia pozostaną w pamięci uczestników przez długi czas. W tym dniu naszym celem było sprawienie naszym podopiecznym przyjemności tak by każdy z osobna czuł się wyjątkowo i z uśmiechem na twarzy opowiadał wrażenia z tego balu. Wspólna degustacja słodkości przygotowanych i przyniesionych przez rodziców wzbogaciła doznania smakowe wszystkich przebierańców za co serdecznie Rodzicom dziękujemy.

 M.H.


Styczeń w zerówce

Rok 2018 to nowy rok kalendarzowy. To idealny czas na przemyślenia nad tym, co wydarzyło się w poprzednim roku, oraz na snucie noworocznych pomysłów. Wspominaliśmy nasze przygotowania jasełkowe oraz adwentowy kalendarz, który był źródłem do indywidualnej pracy każdego dziecka tworzącego własną szopkę bożonarodzeniową. Takie projekty sprzyja budowaniu w dzieciach świadomości istnienia przemijającego czasu, ale również stałych praw natury. Noc i dzień, dni tygodnia, miesiące i pory roku są świadectwem ciągłości czasu. Warto rozmawiać z dziećmi na ten temat i dawać im możliwość doświadczania stałości tych zjawisk. Dzięki temu będą mogły dostrzec powtarzalność, która pozwoli im na przewidywanie następstw oraz rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.  W tych wszystkich obserwacjach pomagała nam również nowa piosenka opisująca charakterystyczne cechy każdej z pór roku.  Za nami styczeń – pierwszy miesiąc nowego roku. Posłuchajcie, jak nam minął, czego się nauczyliśmy, co robiliśmy, co odkryliśmy... Na początku miesiąca wspominaliśmy sylwestrowe zabawy, oglądaliśmy kalendarz i słuchaliśmy „Bajki o Starym i Nowym Roku”. Słuchaliśmy opowiadania o smoczej jamie i poznaliśmy litery j, J. Okazało się, że znamy wiele słów, które rozpoczynają się tą głoską, i potrafimy podzielić je na sylaby. Potrafimy odczytać wyraz jama. Wiemy także, jak się mierzy czas. Oglądaliśmy różne zegary i odkrywaliśmy ich podobieństwa oraz różnice na tablicy interaktywnej. Potem razem z Puszatkiem odkrywaliśmy tajemnice pór roku. Mogliśmy rozwijać ciekawość, stawiać hipotezy i wyciągać wnioski. Dzięki temu rozwijaliśmy umiejętność logicznego myślenia. Czy wiedzie, że tydzień ma siedmioro dzieci? Już je wszystkie znamy i potrafimy wymienić we właściwej kolejności – dzięki panu Janowi Brzechwie, który napisał bardzo śmieszny wiersz na ten temat.