Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Deserek bez pieczenia

Jesienne desery to coś co dzieci uwielbiają. Dlatego dnia 13 X 2017 r uczniowie zerówki przygotowali  małe, słodkie i kolorowe co nieco w postaci soczystych szaszłyków. Te proste łakocie, które szybko można przygotować nawet w  przedszkolu smakują doskonale – są słodkie i całkiem zdrowe - zapewniamy. Można  podawać je dzieciom bez wyrzutów sumienia! A jeszcze lepiej kiedy nasze niejadki przygotują je własnoręcznie. Orzeźwiający deser albo kolorowy smakołyk na jesienne dni to zastrzyk dla naszego zdrowia. Żeby cieszyć się jego smakiem potrzeba kilka owoców  i odrobina cierpliwości. Smacznego!

M.H.


Festiwal Piosenki Kaszubskiej w Jelonku

Mamy zaszczyt poinformować całą społeczność szkolną o szczególnym osiągnięciu zdobytym przez naszą uczennicę klasy zerowej Igę Lehmann, która w dniu 11 X 2017 r wzięła udział w konkursie muzycznym w Jelonku gdzie zaprezentowała swój talent wokalny i kaszubski  zdobywając I miejsce w kategorii solistów. Jesteśmy bardzo dumni z naszej małej solistki a przy okazji gratulujemy rodzicom – świetnego przygotowania. Serdecznie winszujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

M.H.


Środkowe Kaszuby - wycieczka

W sobotę 14.10 odbyła się wycieczka w ramach lekcji języka regionalnego-kaszubskiego do Wieżycy, Kiełpina i Kartuz . Przez całą wycieczkę towarzyszył nam pan przewodnik, który umilał nam drogę ciekawymi opowiastkami o mijających miejscach i atrakcjach.

W drodze na najwyższy szczyt na Kaszubach -  Wieżycę,  poznaliśmy nazwę drzewa,  z którego powstała najdłuższa deska, która znajduje się w CEPRze w Szymbarku. Dowiedzieliśmy się ile wynosi wysokość Wieżycy oraz samej wieży widokowej. Pogoda nie pozwoliła nam podziwiać widoków, ponieważ tego dnia była bardzo gęsta mgła i padała mżawka.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Kiełpino. W drodze do Kiełpina przewodnik opowiadał różne historie dotyczące miejsc, które mijaliśmy. W Kiełpinie kilka godzin spędziliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym „ U Rychetów”. Zostaliśmy podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa poszła na warsztaty z pieczenia chleba, a druga pojechała  wozem na przejażdżkę po wsi.  Kùczer, którym był sam właściciel, pan Rychert przewiózł nas po najbardziej atrakcyjnych miejscach Kiełpina.   Gdy wróciliśmy, poszliśmy piec chleb,  a pierwsza grupa pojechała wozem. W trackie warsztatów z pieczenia chleba dowiedzieliśmy się, z jakich składników robi się chleb oraz jakie są poszczególne etapy wypieku chleba.  W trakcie, kiedy nasze bułeczki piekły się w spec jlanym piecu chlebowym, my lepiliśmy pamiątki z masy solnej, które później również były wypiekane w piecu.  Potem był czas na posiłek. Upiekliśmy sobie kiełbaski na specjalnie przygotowanym do tego ognisku. Po posiłku poszliśmy do stajni, gdzie pani instruktor od jazdy konnej zapoznała nas z najważniejszymi z pracami, jakie należy wykonywać przy koniach. Przestawiła nam Damaszkę, która popisywała się przed nami sztuczkami. Potem poszliśmy na wybieg dla koni, gdzie odbywały się lekcje jazdy konnej.

Ostatnim punktem naszej wycieczki były Kartuzy. To tutaj udaliśmy się na bardzo długą wyprawę szlakiem turystycznym „Zamkowa Góra”. Trasa była trudna do przebycia, ponieważ po długotrwałych deszczach ziemia była bardzo mokra. Buty niektórych uczestników tonęły w błocie. Szlak był trudny również z tego względu, że w jedną stroną drogą prowadziła pod górę. Kiedy dotarliśmy na szczyt, poznaliśmy legendę tego miejsca.  Droga powrotna zajęła nam już mniej czasu, bo było z górki…

Na sam koniec zawędrowaliśmy na punkt widokowy z Ławką Asesora, gdzie podziwiać mogliśmy panoramę Kartuz.  W drodze powrotnej do Puzdrowa musieliśmy zdać test z wiadomości ,jakie zostały nam przekazane w trakcie całego dnia. Wyniki testów wszystkich ucieszyły, każdy z uczestników otrzymał ocenę celującą.

E.M./Patrycja Wróbel/ Asia Płotka


Ślubowali

Fotorelacja


Wycieczka Wieżyca- Kiełpino

W tę sobotę 14.10.2017 odbędzie się wycieczka w ramach lekcji języka kaszubskiego. Zbiórka w szkole o godzinie 7:50, wyruszamy o 8.00, a powrót planowany jest około 16:00.

Na początku wycieczki pojedziemy do Wieżycy, gdzie wejdziemy na jej szczyt. Później pojedziemy do Kiełpina, gdzie odbędą się warsztaty z pieczenia chleba. Po warsztatach będzie ognisko, na które każdy musi się zaopatrzyć w kiełbaski. Po pysznym posiłku pojedziemy do szkoły. Przez całą wycieczkę towarzyszyć nam będzie pan przewodnik, który w podczas jazdy autokarem będzie opowiadał nam o walorach turystyczno-krajobrazowych na trasie.

Patrycja W./Julia W.