Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
"SZARKA" - EWA NOWAK
"Szarka" to książeczka dla dzieci wchodząca w skład cyklu CZYTAM SOBIE. Autorką książki  jest pani Ewa Nowak  pisarka, a  z wykształcenia pedagog terapeuta.  Obecnie na rynku jest ponad trzydzieści tytułów  książek jej autorstwa, które bardzo polecamy naszym czytelnikom. Zaletą tej książeczki jest duża czcionka, która ułatwi samodzielne czytanie szczególnie starszym dzieciom, które właśnie zaczynają swoją przygodę z literami i  czynnym czytaniem. Choć książka liczy sobie sześćdziesiąt stron, to czytelnicy jej treści będą dumni z siebie, kiedy uda się im przeczytać opowiadanie o Gabrysi, która spędza  zimowe ferie u dziadków na wsi.
"Szarka" jest książką z rozdziałami i przewagą treści nad ilustracjami, jednak jest ciepłą, ciekawą historią przeznaczoną dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat, które szczególnie  kochają zwierzęta i dla tych, które lubią czytać. Ale zacznijmy od początku. Jak już wspomniałam bohaterką książki jest Gabrysia, mała dziewczynka która w odróżnieniu od jej rówieśników, którzy mają spędzić swoje ferie w wymarzonych miejscach - ona z perspektywą nudnych ferii na wsi. Niezadowolona marzy o tym, by ferie jak najszybciej się skończyły. Pewnego dnia w domu dziadków zjawia się jakiś mężczyzna z dziwnym workiem, z którego ten po chwili wyjmuje szczenię. Od tej pory Gabrysia przestaje twierdzić, że wieś jest nudna. Szczeniak zostaje u dziadków, ku wielkiej uciesze Gabrysi. Wszystko się zmienia,  bo  pod okoliczne domy podchodzą wilki, całe watahy. Robi się niebezpiecznie, a ludzie zaczynają odczuwać niepokój. Wieś otaczają lasy i ludzie zastanawiają się, co zrobić, by uchronić się przed ewentualnymi atakami dzikich zwierząt. Wszyscy są zmartwieni a Gabrysia wręcz przeciwnie bardzo zaciekawiona. Dlaczego? Czy uda się jej rozwikłać zagadkę? Czy historia  Gabrysi i Szarki znajdzie finał w zaśnieżonym, nocnym lesie? Nie będę tu oczywiście zdradzać fabuły, powiem tylko, że czytelnicy znajdą tu przygodę, wiele emocji i szczyptę tajemnicy, a przecież zagadki i tajemnice są tym, co dzieci w książkach bardzo lubią. Na pewno warto zwrócić uwagę i wspomnieć o plastycznych i malowniczych opisach, jakie w książce zastosowała autorka. Myślę, że żadne dziecko nie będzie miało kłopotów z wyobrażeniem sobie zimowego, cichego lasu pod białą pierzynką.

Jak się skończyło opowiadanie? Kim okazała się Szarka, o którą upominali się członkowie jej rodziny ? A tego musicie się sami dowiedzieć…

M.H.


Rekolekcje

W dniach 14-16 marca w naszej szkole odbędą się rekolekcje wielkopostne dla uczniów zerówki i klas I-VII.

Plan rekolekcji jest następujący:

Środa - 14 marca (przychodzimy na 9.15 ubrani na galowo - apel z okazji rocznicy urodzin patrona)

od 10 do 13 - rekolekcje

Czwartek 15 marca od 9 do 10 (10.15 uczniowie klas V i VI wyjeżdżają na wycieczkę)

Piątek 16 marca od 10 do 13 (13.15 - szkolny etap konkursu prozy i poezji kaszubskiej)


Przygody Bilbo Baginsa na lekcji polskiego

Fotorelacja


Eliminacje szkolne konkursu recytatorskiego prozy i poezji polskiej

W trakcie eliminacji szkolnych konkursu recytatorskiego prozy i poezji polskiej wyłoniono po dwóch przedstawicieli w dwóch kategoriach wiekowych do reprezentowania naszej placówki na gminnym etapie konkursu, który odbędzie się w najbliższy piątek 9 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach.

W eliminacjach szkolnych udział wzięło 4 uczniów klas I-III oraz 13 z klas IV-VI. Komisja w młodszej kategorii w składzie: Beata Konkel, Maria Suchta i Danuta Ramczyk wytypowała do II etapu Annę Deik i Marię Klejna.

W skład komisji w II kategorii IV –VI weszły panie Karolina Labuda i Emilia Maszke i do II etapu zakwalifikowały Karolinę Woźniak i Joannę Płotkę.

Dziewczynom życzymy powodzenia. Będziemy trzymać za Was kciuki!  

E.M.


"Okładka mojej książki" - Gminny konkurs plastyczno-literacki w Sierakowicach

Również mamy zaszczyt poinformować wszystkich uczniów i Rodziców o udziale naszych podopiecznych z przedszkola i zerówki w konkursie plastycznym ,,Okładka mojej książki” zorganizowanego przez Samorządowe Przedszkole w Sierakowicach. Z naszej placówki dostarczono do organizatorów kilka przepięknych prac – o różnych tytułach. Uczestnikami z zerówki byli : Julia Cyman ,,Ja i mój świat”, Iga Lehmann ,,Kaszuby”, Aleksandra Klejna ,, Przygody w krainie bez telewizora’’. Najmłodsi 4-5 latki ( Stanisław Kulaszewicz ,,Jak Stasiu został strażakiem”, Oskar Płotka ,, Opowiadanie o przyjaźni, domku i drzewach”, Klaudia Sychta ,, Bajka o księżniczce Klaudii”, Martyna Labuda ,,Bajka smutnym domku” Marcelina Siebert ,,Wiosenna łąka”)  również przedstawili swoje okładki w estetycznych pastelowych wykonach. W dniu 8 marca ów konkurs został rozstrzygnięty na szczeblu gminnym i w kategorii wiekowej 4 - latków nasza uczennica Martyna Labuda zajęła III miejsce. Dla informacji  publicznej podajemy,   iż konkurs planowany jest również w przyszłym roku szkolnym a w obecnym dostarczono do organizatorów 61 projektów. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni i dumni z wyniku naszej podopiecznej.  Doceniamy wysiłek oraz zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych prac przez każdego z osobna, ale serdecznie gratulujemy Martynie. Prace plastyczne laureatów konkursu będą wyeksponowane także na wystawie w Bibliotece Publicznej Gminy Sierakowice na które wszystkich gorąco zapraszamy w imieniu organizatorów.  Serdecznie dziękujemy za chęci, pomysłowość i aktywność twórczą naszych najmłodszych uczestników. Gratulujemy!

M.H.