Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
"Zerówka" w sali komputerowej

W związku z tym, że nasza szkoła może pochwalić się już od czerwca pracownią komputerową, którą dostaliśmy od Ministerstwa Edukacji Narodowej, każdy uczeń chciałby dowiedzieć się choćby parę słów i choć raz popracować na nowych komputerach.

Także najmłodsi uczniowie naszej szkoły z "zerówki" uczestniczyli w zajęciach komputerowych. Po krótkiej prezentacji wyposażenia pracowni komputerowej dzieci zaczęły pracę z programem multimedialnym "Bakuś". Mogły w nim kolorować, grać w gry logiczne i zręcznościowe, słuchając przy tym muzyki i poleceń lektora.

Nie obyło się oczywiście bez awarii. Zgodnie z zasadą, że jak coś ma się popsuć, gdy jest najbardziej potrzebne, to się właśnie wtedy zepsuje, wszystkie 10 komputerów na początku zajęć zgodnie odmówiło posłuszeństwa. Na szczęście w porę udało mi się przywołać je do porządku.


Święto szkoły

25 listopada minęło 25 lat od śmierci naszego patrona, mieszkańca naszej wsi - Bernarda Sychty. Przyjęliśmy, że tego dnia obchodzimy też święto naszej szkoły, wspominając w nim jednego z najsławniejszych i najbardziej zasłużonych Kaszubów. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi właśnie jego imię.

W tym dniu kończymy też – trwające od lutego – obchody roku księdza Sychty. W niedzielę 25 listopada odbyło się w Pelplinie oficjalne zakończenie tych uroczystości. Rok 2007 obfitował w różnego rodzaju imprezy, które miały, jednym przedstawić, innym przypomnieć postać Bernarda Sychty. Wszyscy do dziś wspominamy Wieczornicę przygotowaną przez uczniów naszej szkoły.

Pragnąc uczcić, w tym szczególnym dniu, postać nasze patrona pragniemy, odpowiadając na jego apel, przekazać mu, że Kaszuby pamiętają i doceniają jego benedyktyńską pracę i trud, dzięki którym okazał miłość i szacunek dla naszych ukochanych Kaszub.

Nie inaczej, jak przez kultywowanie naszej mowy kaszubskiej, pragniemy dać dowód na to, że praca zacnego Kaszuby, Bernarda Sychty, owocuje i przynosi plon.

Wykorzystując materiały zgromadzone w największym dziele z dorobku Sychty - "Słowniku gwar kaszubskich" uczniowie klasy VI przygotowali krótką inscenizację pt: "Za co bòción òstôł ùkôróny".


Zimowe dyktando

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I etapie dyktanda, którego organizatorem jest Zespół Szkół w Goręczynie. W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 23 listopada, wzięło udział 19 uczniów z klas IV-VI. Najlepszą sprawnością ortograficzną wykazało się dwoje uczniów, oboje z klasy VI. Są to: Karolina Labuda i Karol Kropidłowski.

Gratulujemy!

Uczniowie ci reprezentować będą naszą szkołę 7 grudnia na Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym „zimowe dyktando” w Goręczynie.


Wycieczka do Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Sierakowicach

Zachmurzyło się i zaczął padać śnieg!

Jednak to nie przeszkodziło nam w kolejnej wyprawie do pobliskiego, znanego już dzieciom przedszkola w Sierakowicach. Oczywiście celem naszej wizyty gościnnej było kolejne spotkanie teatralne z bajką, podczas którego dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Bocian i żaba" w wykonaniu aktorów z Krakowa. Czekając z niecierpliwością na występ aktorów mogliśmy spotkać się z zaprzyjaźnioną już grupą dzieci oddziału 6-latków i ich panią E. Tandek. Choć czas mijał szybko dzieci zdążyły zamienić ze sobą kilka zdań, a jako zaproszeni goście w podziękowaniu za przyjęcie obdarowaliśmy je słodkimi lizakami. Potem było już wspólne oglądanie i moc wrażeń. Skoczna muzyka przeniosła nas w krainę bajki – zresztą bardzo ciekawej w przekazie. Dzięki niej dzieci na pewno będą rozumiały: jak odróżnić dobro od zła, dlaczego nie można pochopnie oceniać postępowania innych, a przede wszystkim będą dostrzegać i rozumieć znaczenie wartości, jakimi jest koleżeństwo i przyjaźń.

Przedstawienie było wspaniałe – mnóstwo śmiechu, ale też dobrych rad dla dzieci! Czekamy na kolejne spotkanie z dziećmi, bajką! - chwile spędzone w przedszkolu sprawiły nam wiele radości!


Spotkanie z leśniczym

Umiejętność właściwego współżycia dzieci z przyroda należy zaszczepić od najmłodszych lat, dlatego tradycją naszego przedszkola jest coroczny cykl spotkań z panem Krzysztofem Sieniek - leśniczym leśnictwa Niepoczołowice. Naszą ulubioną formą organizacyjną nauczania są wycieczki - jednak poprzedzają je regularnie spotkania w naszym przedszkolu, podczas których poznajemy zasadnicze wiadomości dotyczące edukacji przyrodniczej i ekologicznej.Uczymy się jak racjonalnie korzystać z zasobów przyrody, oraz poznajemy sposoby jej chronienia i niesienia pomocy jej mieszkańcom. Leśniczy - zawsze uświadamia nam, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe, gdyż wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do życia czerpie on ze środowiska. Tym razem w przedszkolu - przyrodę poznajemy za pomocą ciekawych ilustracji i opowieściom pana leśniczego, który przybliżył nam temat: Jakie zmiany zachodzą w lesie późną jesienią? W spotkaniu uczestniczyły również dzieci klas I-II. Pod wpływem tylu cennych wiadomości - czekamy na spotkanie z panem leśniczym w terenie. Być może niebawem - bo czekają głodne zwierzęta!