Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
"O słodkiej królewnie i pięknym księciu"

Niedawno w naszej szkole odbyło się przedstawienie kukiełkowe przygotowane przez dzieci z trzeciej i czwartej klasy. Inscenizacja została przygotowana w oparciu o bajkę „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel i opowiadała o niezbyt pięknym księciu i kapryśnej księżniczce. To przedstawienie dzieci pokazały w gminnej bibliotece w Sierakowicach.

Uczniowie zręcznie ruszali kukiełkami i odegrali bardzo piękne przedstawienie. Wszyscy z zachwytem oglądali to ciekawe widowisko. Dzieci razem z panią Justyną Grzenkowicz bardzo się napracowali. Myślę, że warto było obejrzeć to przedstawienie.

SZ.R.


Witam i o zdrowie pytam!

Dziś grupa biała.
Cebula – pochodzi z Azji Środkowej i znana jest od ponad 5000 lat. Do Europy trafiła za pośrednictwem legionów rzymskich. Warzywo to jest odżywcze i lecznicze. Działa przede wszystkim bakteriobójczo, odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi. Rozróżnia się odmiany: słodkie, ostre i średnio ostre. Choć jest bardzo łzawym warzywem, doskonale podkreśla smak domowych potraw zarówno podawana na surowo jak i gotowana, grillowana albo smażona.
Kapusta Pekińska - Pochodzi z Chin, gdzie uprawia się ją od V wieku. W Polsce znalazła uznanie dopiero w ostatnich latach. Doskonała jako dodatek do sałatek, zawiera m.in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, fluor, karoteny, witaminę B1, B2, C, kwas nikotynowy.
Rzodkiew japońska - zwana diakonem, co w języku japońskim oznacza duży krzew. Uprawiana głównie w krajach Dalekiego Wschodu. Polski klimat posiada optymalne warunki dla wydania dobrego plonu. Jest rośliną wytwarzającą mięsiste, wydłużone lub kuliste zgrubienia o masie od 50 gramów do 16 kilogramów. Skórka i miąższ są zwykle białe, ale spotykane są również odmiany czerwone i zielone.
Por - Pochodzi z Azji Mniejszej, gdzie uprawiano go w celach konsumpcyjnych w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Na tereny Polski trafiła w średniowieczu. Jest także jednym z symboli narodowych Walii. Należy jednak pamiętać, że bardziej delikatne są białe części, natomiast zielone są aromatyczniejsze, dzięki zawartości olejków eterycznych. Doskonały do sałatek i zup.
Avocado – Nazywana jest smaczliwką. Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Owoc jest kształtu gruszkowatego o zielonej skórze, są jednak owoce kształtu okrągłego czy jajowatego. Dojrzewa wyjątkowo długo. Od momentu wykształcenia się zalążni do dojrzałości może upłynąć nawet 13 miesięcy. Doskonały do sałatek lub jako delikatna przekąska.


11 listopada - Święto Niepodległości

Dnia 10.11 odbył się apel poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości. Apel ten przygotowała pani Mirosława Tandek, a przedstawiła go klasa szósta.

Akademię rozpoczęto od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego", a następnie klasa szósta przekazała uczniom wiadomości o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska zniknęła z map świata na 123 lata. Przez ten czas próbowała niejednokrotnie odzyskać upragnioną wolność, ale bezskutecznie.

Dopiero I wojna światowa dała nam nadzieję na niepodległość.

A.N.


Królewiónka w pałacu. VIII Dyktando Kaszubskie.

W pierwszą sobotę listopada w szkole gimnazjalnej w Sierakowicach odbyło się VIII Dyktando Kaszubskie. Oprócz pisania dyktand na uczestników czekały róże atrakcje np. koncert zespołu C.Z.A.D oraz spektakl ,"Zaczarowana żaba" w wykonaniu uczniów SP w Załakowie.

Na dyktandzie obowiązywały teksty Antoniego i Aleksego Peplińskich.

Dyktando zostało podzielone na dwa etapy. Do drugiego etapu przeszło 42 z 211 uczestników. Kategorii było pięć: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły średnie, dorośli i zawodowcy. Z naszej szkoły pojechało pięciu uczniów i jeden nauczyciel, który również pisał i zakwalifikował się do drugiego etapu.

Na tę ważną dla Kaszubów i kaszubszczyzny uroczystość uczestnicy zjechali się z różnych stron Kaszub. Każdy, kto pisał dyktando dostał upominki: dwie książki, jedną była antologia braci Peplińskich, dzbanek z kaszubskim kwiatem, długopis oraz dyplom wypisany po kaszubsku. Do wygrania było nawet 1000 złotych.

T.M.


"Pływaliśmy jak żabki"

Na początku listopada odbyła się wycieczka na basen. Było trochę zimno, ale i tak wszyscy bardzo chętnie jechali. Chwilę czekaliśmy, aż inna grupa wyjdzie z basenu. W szatniach najpierw wzięliśmy prysznic, a dopiero później weszliśmy na basen. Dzieci z klas I-III szły pływać do brodzika, a reszta dzieci do większego basenu. Niektórzy pływali z deskami do pływania, bo nie umieli za dobrze pływać. Starsze i odważniejsze dzieci przepłynęły cały basen w tę i z powrotem. Pływaliśmy ok. 30 min., bo dużo czasu spędziliśmy na przebieraniu. Wszyscy chyba dobrze się bawili. Nie możemy się doczekać następnego wyjazdu.

SZ.R.